Noi contribuții la ajutorul social-filantropic oferit de Patriarhia Română celor afectați de pandemie

Patriarhia Română continuă ampla acțiune caritabilă dedicată celor afectați de pandemie, oferind ajutor concret și diversificat la nivel de parohii și eparhii, în mod special persoanelor vârstnice și sărace, bolnave sau cu dizabilități, celor aflați temporar în izolare sau în carantină.

Prin implicarea directă a centrelor eparhiale, protopopiatelor, parohiilor și mănăstirilor din Biserica Ortodoxă Română, în perioada 20 aprilie – 27 aprilie 2020, a fost oferit un ajutor financiar și material în cuantum de încă 2.278.396 lei.

Rezultatul ajutorului concret oferit până în prezent la nivelul întregii Patriarhii, în cuantum de 14.876.474 lei, reflectă realismul creștin, solidaritatea şi generozitatea clerului și credincioșilor Bisericii Ortodoxe Române, care rămâne instituția cea mai eficient implicată în sfera social-filantropică din România.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române