08.12.2010 – Hramul Sfântului Ierarh Nicolae în Cetatea Băniei : Liturghie arhierească în Parohia Amaradia

Relatari

Hramul Sfântului Ierarh Nicolae în Cetatea Băniei : Liturghie arhierească în Parohia Amaradia

Liturghie arhierească în Parohia Amaradia

 

Cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a slujit la hramul Bisericii „Sfântul Nicolae Amaradia” din Craiova. Parohia „Sfântul Nicolae Amaradia” se numără printre cele mai vechi biserici ale oraşului Craiova, păstrând fresca originală din anul 1794.
 
Câteva sute de credincioşi craioveni au participat la hramul Sfântului Ierarh Nicolae, sărbătorit în Parohia Amaradia. La eveniment a participat IPS Irineu, care a săvârşit Sfânta Liturghie, alături un sobor de preoţi şi diaconi.
Liturghie arhierească în Parohia Amaradia
 
Sfântul Nicolae, „ierarhul darurilor” 

La final, Mitropolitul Olteniei le-a vorbit credincioşilor prezenţi despre viaţa, învăţăturile şi minunile Sfântului Ierarh, subliniind bucuria duhovnicească pe care o aduce prăznuirea sa. „Ne bucurăm şi îl cinstim cu multă dragoste, în fiecare an, la 6 decembrie, pe unul dintre cei mai iubiţi sfinţi ai Ortodoxiei, părintele nostru bun şi milostiv, ajutător şi binefăcător, mângâietor al tuturor celor oropsiţi, al celor nedreptăţiţi, pe Marele Ierarh Nicolae, slujitorul Mântuitorului Hristos. Pentru noi toţi el este cu adevărat „chip al blândeţilor”, model de viaţă aleasă şi sfinţenie. Rememorând viaţa şi faptele sale, ne aducem aminte că totdeauna a mijlocit pentru cei ce erau în nevoie, dându-le daruri bogate pentru a le uşura viaţa. Este bine cunoscut ajutorul pe care i l-a dat acelui biet tată care, din cauza sărăciei, se gândea să-şi trimită fiicele pe calea desfrânării. Sfântul Părinte i-a dăruit, prin osteneala sa, toate cele necesare pentru a nu cădea în acest păcat, săvârşind în taină milostenia, ca să nu-l ştie nimeni, întocmai după cuvintele Sfintei Scripturi: „Iar de vrei să faci milostenie, să nu ştie stânga ce face dreapta ta”. Darul său este îndreptat în permanenţă către sufletele noastre, deoarece, prin rugăciunea sa, mijloceşte pe lângă Scaunul Slavei”.

Biserica „Sfântul Nicolae – Amaradia” din Craiova este unul dintre cele mai valoroase lăcaşuri de cult din Craiova. Datează din anul 1794 şi figurează pe lista monumentelor istorice. Este totodată biserica cu cea mai veche frescă păstrată integral, din Arhiepiscopia Craiovei. Prin strădania părintelui Florin Bonea, protoiereu al Protoieriei Craiova Sud şi paroh al bisericii, şi a credincioşilor săi, întreg ansamblul parohial-bisericesc „Sfântul Nicolae – Amaradia” (biserică, clopotniţa construită în 1870, crucea de piatră de la intrare din 1800, împrejmuire etc.) a intrat de curând într-un amplu proces de restaurare şi reconsolidare, în cadrul unui proiect cu finanţare europeană.