11.01.2011 – Hram la Catedrala mitropolitană din Craiova

Evenimente

 

Sfinta Muceniţa Tatiana

 
Moaştele Sfintei Muceniţe Tatiana vor fi purtate astăzi seară, în procesiune, în jurul Catedralei mitropolitane “Sfântul Dumitru” din Craiova. Evenimentul va fi precedat de slujba Vecerniei unită cu Litie şi de Acatistului sfintei muceniţe. Mâine, în ziua de prăznuire a Sfintei,  Sfânta Liturghie va fi oficiată de către Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Moaştele Sfintei au fost aduse de către boierii Craioveşti la Mănăstirea Bistriţa de la Constantinopol, în anul 1453, iar de aici a fost mutat de către Sfântul Neagoe Basarab la Biserica Domnească din Curtea de Argeş. După reorganizarea Mitropoliei Olteniei, la începutul anilor 1950, capul Sfintei a fost adus la Catedrala Mitropolitană Sfântul Dumitru din Craiova unde se găseşte şi astăzi.