11.01.2011 – Recepţie de început de an la Craiova

Relatari

 

Recepţie de început de an la Craiova

 
Preoţii craioveni s-au întâlnit duminică, 9 ianuarie, la tradiţionala recepţie de început de an. Evenimentul a avut loc la restaurantul Hotelului „Jiul” din Craiova. La întâlnire a participat şi Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, care a rostit un cuvânt de învăţătură. „Trebuie să aducem mulţumire Bunului Dumnezeu pentru toate darurile Sale revărsate asupra noastră în decursul acestui an care a trecut. Ne înscriem şi noi în acest cilu al timpului calendatistic pe care Dumnezeu l-a făcut pentru noi şi pentru a noastră mântuire. Fericitul Augustin spune că suntem făcuţi pentru a sta în comuniune cu Creatorul ceresc şi neliniştit va fi sufletul nostru până ce nu se va odihni întru El. Dacă uneori avem impresia că suntem zdrobiţi de viaţă, niciodată însă nu trebuie să disperăm pentru că nădejdea noastră este la Dumnezeu, care ne întăreşte ca un Părinte Bun şi Iubitor. Sfântul Apostol Pavel ne spune că « în El viem, ne mişcăm şi suntem ». Datorită lui Dumnezeu, existenţa noastră poate să fi direcţionată spre bine. Uneori nu reuşim să înţelegem aşa cum trebuie mesajul pe care ni-L transmite pentru că suntem cu mintea îndreptată spre fel de fel de lucruri lumeşti. În Vechiul Testament, dialogul cu Dumnezeu se baza pe latura auditivă: « Ascultă Israele! ». În Legea Nouă, credinţa noastră şi de vedere, prin Întruparea Mântuitorului Hristos. În Talmud există o istorioară foarte interesantă în acest sens. Se spune că un bătrân rabi avea doi nepoţi. Într-o zi, pe când ei se jucau, unul s-a ascuns şi celălalt trebuia să-l caute, însă acesta din urmă a plecat şi nu şi-a mai căutat fratele. Copilul a venit plângând la bunicul său şi i-a spus întâmplarea. Atunci bătrânul i-a răspuns cu tristeţe: « Fiule, tot aşa suntem şi noi cu Dumnezeu, se ascunde puţin şi noi refuzăm să-L mai căutăm ». Uneori în viaţă sunt momente când trebuie să mergem singuri pe picioarele noastre pentru a trece de încercrile vieţii şi pentru a ne întări în credinţă”, a încheiat IPS Irineu.
Tot în cadrul recepției părintele lect. univ. dr. Adrian Ivan, inspector bisericesc în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei, a susţinut un referat despre „Semnificaţia Sărbătorilor de iarnă”, prezentând în final şi bilanţul activităţilor pastoral misionare ale Bisericii din Oltenia pe anul 2010.