20.01.2011 – Părintele profesor Alexie Buzera a trecut la Domnul

Evenimente

 

Părintele profesor Alexie Buzera a trecut la Domnul

 
În cursul zilei de ieri, părintele profesor univ. dr. Alexie Buzera a trecut la cele veşnice, la onorabila vârstă de 77 de ani, împliniţi în data de 18 ianuarie a.c. Trupul său va fi depus în cursul zilei de astăzi la Biserica Harşu din Craiova, slujba de prohodire urmând să fie oficiată mâine de către un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. La slujbă vor participa cadre didactice de la Facultatea de Teologie din Craiova şi de alte instituţii universitare din ţară, preoţi de la centrul eparhial, foşti elevi, studenţi, apropiaţi şi cunoscuţi. De la Biserica Harşu, convoiul funerar se va îndrepta spre cimiturul Roboiaca din Craiova unde va fi depus trupul părintelui.
Părintele profesor Alexie Buzera a fost un emerit muzicolog, compozitor, profesor şi cercetător, recunoscut la nivel naţional şi internaţional. A fost profesor la Seminarul Teologic din Craiova, iar mai apoi profesor titular al catedrei de muzică bisericească din cadrul Facultăţii de Teologie din acelaşi oraş (1991-2004). Între anii 1971-1975 a fost director al cursului de Etnografie şi Folclor din cadrul Universităţii populare din Craiova, iar din 1970 şi până în 1980 a îndeplinit funcţia de lector la catedra de muzică din cadrul Universităţii. A fost membru al Asociaţiei folcloriştilor din judeţul Dolj (din 1976) şi al Cercului Compozitorilor din Craiova (din 1978), iar din 1990 este membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România. A cules, a transcris şi a publicat din folclorul oltenesc, lăsând adevărate tezaure pentru muzica din această regiune a ţării: „De la Jiu în lung şi-n lat“ (1971), „Folclor muzical din Gorj“ (1976), „Cântec de plai străbun“ (1979) etc. A susţinut conferinţe pe teme muzicale, simpozioane şi colocvii la Craiova, Bacău, Slatina, Bucureşti. A publicat numeroase articole, studii, recenzii în mai multe reviste, a armonizat şi a compus cântece în stil popular, o parte din ele fiind publicate în colecţii de specialitate. Este autorul „Manualului de muzică liniară“ pentru Seminarele teologice, făcând parte, de asemenea, din comisia de alcătuire a manualelor de religie pentru şcoli. A desfăşurat o activitate laborioasă pe plan muzical şi teologic. A pus în lumină opera marelui compozitor Ghelasie Basarabeanul. A slujit la Biserica „Adormirea Maicii Domnului”- Mântuleasa din Craiova.
Dumnezeu să-l odihnească şi să-l aşeze în ceata drepţilor Săi!