01.02.2011 – „Întotdeauna îi vom purta exemplul!”

Relatari

 

Părinte Acad. Dr. Bartolomeu Anania

La vestea trecerii la Domnul a Înalt Preasfințitului Părinte Acad. Dr. Bartolomeu Anania, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Albei, Crișanei și Maramureșului, Înalt Preasfințitul Părinte Acad. Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a transmis următorul mesaj de condoleanțe:
Cu mare regret am primit vestea nefericită a trecerii la Domnul a venerabilului Mitropolit al Clujului, Albei, Crișanei și Maramureșului, Înalt Preasfinţitului Acad. Dr. Bartolomeu Anania. A fost un om deosebit, cu veritabile calități culturale, artistice și bisericești. Un om care a slujit Biserica cu devotament, cu credință și cu multă înflăcărare. Un adevărat păstor care și-a pus viața pentru turma sa, urmând îndemnul Mântuitorului Hristos. A fost un mitropolit care, ales de Dumnezeu, şi-a făcut datoria cu multă evlavie, întotdeauna chivernisind ceea ce este bun şi bineplăcut oamenilor şi credinţei noastre ortodoxe. L-am cunoscut în urmă cu multă vreme şi am ascultat cu multă atenţie cuvântările, predicile şi omiliile sale şi de fiecare dată am sinţit că în cuvântul său păstoresc era un om sincer, corect şi concret. Pentru aceasta vorba sa avea putera Duhului Sfânt care întotdeauna zideşte. Ne va lipsi în mod sigur din viaţa şi din activitatea noastră. Mlţumim lui Dumnezeu că ni l-a dăruit ca model şi totdeauna ne va îndruma chipul său cuvios apostolic şi misionar. Îi vom purta exemplul, după cuvintele Sfântului Apostol Pavel care spune: « Aduceţi-vă aminte de mai-marii voştri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviţi cu luare aminte cum şi-au încheiat viaţa şi urmaţi-le credinţa » (Evrei 13, 7). Veşnică să-i fie pomenirea!”