09.02.2011 – Mesajul de condoleanțe al Patriarhului României pentru familiile îndoliate ale celor cinci membrii decedați în mina de la Uricani

Mesaj

 

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

 
Familiilor îndoliate ale celor cinci mineri decedaţi în urma exploziei de la mina Uricani 
 
 Cu multă tristeţe am aflat vestea decesului celor cinci mineri în urma exploziei din mina Uricani, la data de 5 februarie 2011, accident care a provocat multă suferinţă şi durere familiilor, colegilor şi tuturor celor ce i-au cunoscut. 
Ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Biruitorul morţii, să odihnească cu drepţii sufletele robilor Săi Cornel, Cosmin, Iulian, Ion şi Marian în lumina Împărăţiei lui Dumnezeu, unde nu este durere, nici întristare, nici suspinare, ci viaţă fără de sfârşit, iar pe toţi cei îndoliaţi să-i întărească şi să-i consoleze cu pacea Sa. 
Veşnica lor pomenire din neam în neam! 

Cu părinteşti condoleanţe şi binecuvântări pentru familiile îndoliate, 

† DANIEL 
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române
 
 
Precizare: Eparhiile şi credincioşii care doresc să ajute familiile îndoliate ale celor cinci mineri decedaţi la mina din Uricari, în data de 5 februarie 2011, vor putea depune bani în contul Episcopiei Devei şi Hunedoarei, RO51RZBR0000060012187719, Raiffeisen Bank Deva, cu menţiuneaajutor pentru Uricani”.