17.02.2011 – Jurământ în numele Sfintei Biserici

Relatari

 

Jurământ în numele Sfintei Biserici

44 de studenţi de la cele trei secţii: pastorală, litere şi asistenţă socială, din cadrul Facultăţii de Teologie din Craiova, au depus miercuri, 16 februarie, jurământul de credinţă faţă de Biserică, cu ocazia absolvirii examenului de licenţă. Evenimentul a avut loc în Catedrala „Madona Dudu” din Craiova în prezenţa corpului profesoral, a părinţilor şi cunoscuţilor. Astfel, după săvârşirea Sfintei Liturghii, fiecare absolvent a mers în mijlocul bisericii de unde, cu mâna pe Sfânta Evanghelie şi pe Sfânta Cruce, a jurat că va păzi nealterate valorice teologice ale Sfintei Biserici, pe care i-a acumulat în cei patru ani de facultate.
            La finele manifestării, părintele conf. univ. dr. Gheorghe Zamfir i-a felicitat pe cei tinerii teologi şi le-a transmis arhiereşti binecuvântări din partea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei, Mitropolitul Olteniei şi Decanul Facultăţii de Teologie din Craiova: „Pentru fiecare dintre dumneavoastră momentele trăite aici vor rămâne permanent imprimate în inimă şi în minte. Astăzi este ziua în care Sfânta Biserică că trimite în lume, ca pe nişte apostoli, pentru a răspândi în mijlocul oamenilor mireasma cea plăcută a învăţăturii noastre ortodoxe. Astăzi este ziua când, asemenea celor doisprezece Ucenici, Mântuitorul vă îndeamnă: « Mergând, învăţaţi toate neamurile… ». De aceea, fiecare dintre dumneavoastră trebuie să fie conştient de crucea pe care o poartă pentru că ea nu este uşoară. « În lume necazuri veţi avea – spune Mântuitorul – dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea »”, a conchis părintele profesor.

(Diac. Ioniţă Apostolache)