22.02.2011 – 110 ani de la nasterea Patriarhului Justinian Marina

Relatari

 

Patriarhul Justinian Marina

Astăzi, 22 februarie 2011, se împlinesc 110 ani de la naşterea patriarhului Justinian Marina. Cel de-al treilea patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, pe numele de mirean Ioan Marina, s-a născut la 22 februarie 1901, în familia unor credincioşi ţărani din localitatea Sueşti, judeţul Vâlcea.
După ce a terminat gimnaziul în satul său natal, a urmat cursurile Seminarului „Sfântul Nicolae“ din Râmnicu-Vâlcea, obţinând în anul 1923 diploma de învăţător, profesând între 1923 – 1924 ca învăţător în Olteanca-Vâlcea, iar între 1924 – 1930 – învăţător în Băbeni-Vâlcea. A urmat studiile la Facultatea de Teologie din Bucureşti şi a fost preot paroh între 1924 – 1932 la biserica din Băbeni. Un an de zile (1932 – 1933) a fost director al Seminarului Teologic şi preot slujitor la catedrala episcopală din Râmnicu Vâlcea, după care până în 1945 a fost preot-paroh la biserica „Sf. Gheorghe” din Râmnicu Vâlcea. Rămânând văduv, în anul 1945 a fost ales episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, demnitate în care a slujit Biserica până în anul 1947, când a fost ales arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Sucevei. La 6 iunie 1948 a fost înscăunat ca arhiepiscop al Bucureştilor, mitropolit al Ungrovlahiei şi patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, păstorind până la trecerea sa la cele veşnice.
Ca patriarh, Justinian Marina a rămas în istoria Bisericii Ortodoxe Române prin cunoscutul său „Apostolat social”, prin care a ştiut să dea o nouă orientare activităţii Bisericii în condiţiile grele de viaţă instaurate de regimul comunist. Patriarhul Justinian a trecut la cele veşnice la data de 26 martie 1977, fiind înmormântat în biserica Mănăstirii „Radu Vodă” din Bucureşti.