25.02.2011 – Concurs interdisciplinar la Liceul „Marin Sorescu” din Craiova

Evenimente

 

Liceul „Marin Sorescu”

 
Liceul de Artă „Marin Sorescu” din Craiova găzduieşte astăzi faza locală a unui concurs interdisciplinar (Religie – Limba şi Literatura Română), dedicat elevilor din clasele V – XII.  Faza judeţeană a concursului va avea loc pe 19 martie, la aceeaşi locaţie, urmând ca faza finală, la nivel naţional, să aibă loc la Suceava. După cum ne-a declarat părintele Gheorghe Pârva, Inspector pe disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, elevii au ca probă de departajare redactarea unui eseu urmărind una din temele prestabilite: „Psalmii”, „Cărţile de suflet ale neamului românesc”, „Parabolele Mântuitorului”, „Folclorul – moştenire culturală ancestrală” etc. În baremul de jurizare se va urmări, pe lângă calitatea şi cantitatea cunoştinţelor de religie şi literatură, abordarea interdisciplinară a acestor teme.