08.03.2011 – Parteneriat social în cadrul Asociaţiei Vasiliada

Relatari


 
Luni, 7 decembrie, doua dintre centrele sociale ale Asociației Vasiliada (ONG patronat de Mitropolia Olteniei), „Aripi de Lumină” şi „Sfântul Vasile” din Craiova, au primit vizita reprezentanţilor companiei Cummins Generator Technologies Romania (CGT), partener al Asociaţiei înca din anul 2005. 
            Scopul vizitei a fost acela de a dezvolta parteneriatul deja existent şi de a identifica noi oportunităţi de colaborare.
            Pentru început, reprezentanţii CGT Romania au vizitat Centrul de zi „Aripi de lumină”, unde au luat parte la câteva activităţi socio-educative. La finalul vizitei, partenerii au făcut aprecieri cu privire la misiunea asumată de reprezentanţii centrului, în vederea sprijinirii reale a micuţilor pentru prevenirea riscului de abandon şcolar. De asemenea, au fost analizate şi rezultatele obţinute de-a lungul anilor în cadrul Centrului „Aripi de lumină”.
            Vizita a continuat la Centrul pentru persoane fără adăpost „Sfântul Vasile”. Şi aici delegatia CGT a apreciat activitatea desfăşurată şi felul în care specialiştii centrului reuşesc să-i reintegreze social pe beneficiari.
            Despre colaborarea existentă între Vasiliada şi Compania Cummins Generator Technologies Romania, părintele Adrian Stănulică, reprezentantul Asociaţiei, a declarat: „Relaţia noastra de parteneriat s-a consolidat chiar la Centrul « Aripi de Lumina », acolo unde angajaţii companiei au devenit voluntari într-un program educativ adresat copiilor noştri. Suntem bucuroşi că CGT Romania promovează în rândul angajaţilor săi cultura voluntariatului şi a responsabilitaţii sociale, iar preocuparea danşilor faţă de nevoile persoanelor aflate în dificultate ar putea fi un exemplu pentru întreaga comunitatea economica din Oltenia”.