08.03.2011 – Programul slujbelor la Catedrala „Sf. Dimitrie” din Craiova

Evenimente

Catedrala „Sf. Dimitrie”

În această săptămână, prima a Postului Mare, la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova vor fi săvârşite o serie de slujbe, specifice acestei perioade. Astfel, de luni până sâmbătă, programul liturgic va alterna după cum urmează: Utrenia, Ceasurile I, III, VI, şi XI, Obedniţa şi Vecernia – pentru prima parte a zilei şi Canonul Sfântului Andrei – seara. În zilele de miercuri şi vineri va fi săvârşită Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite. De asemenea, vineri seara, IPS Părinte Irineu va săvârşi Taina Sfântului Maslu, alături de soborul de preoţi şi diaconi ai catedralei. Sâmbătă dimineaţa se va sluji Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur şi pomenirea celor adormiţi, iar sera Vecernia Mare.