14.03.2011 – Simpozion interjudeţean la Seminarul Teologic din Craiova

Relatari

 

Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul”

 
Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova a găzduit sâmbătă, 12 martie, simpozionul interjudeţean pe tema „Mircea Eliade – Personalitate proteică a culturii româneşti şi universale”. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj şi a reunit cadre didactice de formaţie umanistă, profesori de limba şi literatura română, religie, istorie, filozofie etc., din judeţele Dolj, Olt, Vâlcea şi Mehedinţi.
       Manifestarea, organizată la împlinirea a 104 de ani de la naşterea lui Mircea Eliade, a fost precedată de un moment artistic susţinut de Corul Seminarului Teologic condus de prof. Victor Şapcă. Au urmat alocuţiunile invitaţilor, susţinerea referatelor şi comunicărilor ştiinţifice ale participanţilor, urmate de discuţii libere. La finalul întrunirii, părintele Constantin Popescu, directorul Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, a vorbit despre importanţa operei marelui scriitor şi istoric al religiilor, felicitând totodată iniţiativa organizării unei astfel de manifestări.