16.03.2011 – Sesiune de formare „Alege şcoala !” la Mănăstirea Tismana

Evenimente

 

Mănăstirea Tismana

12 preoţi din Protoieria Craiova Sud au participat, luni şi marţi, 14 – 15 martie, la prima sesiune de formare a proiectului naţional „Alege Şcoala!”.  Evenimentul a avut loc la Mănăstirea Tismana, în judeţul Gorj. Cursul a fost prezentat de părintele diacon George Jambore, inspector în cadrul Sectorului „Teologico –Educaţional” al Patriarhiei Române. Printre subiectele dezbătute în cadrul celor două sesiuni de formare s-au numărat: „Antropologia educaţională. Asumarea vocaţiei de părinte în familie”, „Impactul culturii televizorului asupra educaţiei copilului”, „Drama abandonului şcolar. Reflecţia şi soluţia pastorală a Bisericii”, „Modalităţi de cultivare a motivaţiei creştine a copiilor şi a tinerilor” etc. Din partea Fundaţiei World Vision România a participat părintele Ionuţ Sandu.
            Proiectul „Alege şcoala!” este împlementat de Patriarhia Română la nivelul mai multor parohii din ţară, prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU) 2007-2013.