17.03.2011 – Olimpiada Naţională de Religie pentru clasele VII-XII – faza judeţeană

Evenimente

În cursul zilei de sambără, 19 martie, mai mulţi elevi din clasele VII-XII, din cuprinsul Mitropoliei Olteniei, vor susţine faza judeţeană a Olimpiadei Naţionale de Religie, pentru şcoli şi licee. Astfel, la Craiova, 200 de elevi din judeţul Dolj vor fi examinaţi scris în cadrul Liceului Teoretic CFR. La Târgu Jiu, faza judeţeană a olimpiadei are loc la  Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” şi reuneşte 123 de elevi din judeţul Gorj. Activitatea va fi coordonată de Cristina Spilcă, inspector pe disciplina religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Gorj. În judeţul Mehedinţi, concursul va fi găzduit de Şcoala Generală Nr. 11 din Drobeta Turnu Severin. Vor participa 250 de elevi de la şcolile şi liceele din judeţ. În judeţul Olt, competiţia va avea loc la Liceul „Mihai Viteazul” din Caracal şi vor participa 123 de elevi.
Etapa finală a Olimpiadei Naţionale de Religie va avea loc în perioada 17-21 aprilie, la Galaţi. Din fiecare judeţ se vor califica doar elevii de pe primele locuri, care vor obţine peste 90 de puncte.