25.03.2011 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente

Astăzi, de praznicul „Bunei Vestiri”, Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul  Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va participa, alături de Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, şi de Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, la ceremonia de întronizare a noului Mitropolit al Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului. Evenimentul va debuta cu Sfânta Liturghie, oficiată de membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, la Catedrala mitropolitană din Cluj Napoca.
            Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Catedrala din Volos, Grecia, la invitaţia Înalt Preasfinţitului Ignatie, Mitropolit de Volos.
            Tot astăzi, Episcopia Slatinei şi Romanaţilor împlineşte trei ani de activitate pastoral-misionară. Momentul aniversar va fi marcat prin slujba Sfintei Liturghii, oficiată de Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, la Mânăstirea Clocociv, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. La eveniment participă şi Preasfinţitul Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului.