26.03.2011 – Slujiri arhierşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente

            În Duminica a III-a din Postul Mare, Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Catedrala „Maica Domnului – Dudu” din Craiova.  Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei episcopale din Drobeta Turnu Severin. Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va liturghisi la Biserica „Sfântul Nicolae” din Caracal, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la la Catedrala mitropolitană din Atena, la invitaţia Înalt Preasfinţitului Daniel, Mitropolit de Kaessariani, Vyron şi Ymittos.