28.03.2011 – Proiect european pentru preoţii din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

 

Proiect european pentru preoţii din Arhiepiscopia Craiovei


Un grup de preoţi din Arhiepiscopia Craiovei va participa, în perioada 26-31 martie, la un atelier intercultural organizat la Sofia, în Bulgaria. Acţiunea se desfăşoară în cadrul proiectului „Metode Interculturale de Dezvoltare Comunitară”, finanţat de Comisia Europeană prin Programul de învăţare pe tot parcursul vieţii „Grundtvig”. În cadrul proiectului, Facultatea de Teologie a Universităţii din Craiova participă în calitate de instituţie coordonatoare, alături de alte patru instituţii europene: Facultatea de Teologie a Universităţii „Sf. Kliment Ochridsky” din Sofia – Bulgaria, Europe Direct – Carrefour Europeo Emilia – Italia, Institutul Teologic al Bisericii Evanghelice Luterane Estoniene şi Şcoala Norvegiană de Teologie din Oslo.
            După cum ne-a declarat lector univ. dr. Iulian Mihai L. Constantinescu, conducătorul delegaţiei preoţilor români, atelierul intercultural, organizat de partenerul din Bulgaria, este cel de-al patrulea din cele cinci care se vor desfăşura până în iulie 2011. Rezultatul final va consta în formarea unei reţele interculturale de dezvoltare comunitară la nivelul celor cinci instituţii participante, în vederea identificării şi diseminării celor mai eficiente metode de implicare a preoţilor la nivelul comunităţilor din care provin, în vederea producerii unor schimbări pozitive pentru membrii acestora.