28.03.2011 – Tineri deţinuţi în vizită la Catedrala „Sfântul Dumitru” din Craiova

Evenimente


Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru”


 
Elevii Şcolii de Arte şi Meserii, din cadrul Penitenciarului de Minori şi Tineri (PMT) Craiova vor vizita Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, în data de 13 aprilie 2011. Despre această activitate, doamna Mihaela Văetişi, preofesor de religie în cadrul şcolii, a spus: „Ne dorim ca prin această vizită elevii noştri să aibă şansa de a pune început bun vieții lor. Ei trebuie să ştie că Dumnezeu îi iubește și le aşteaptă pocăinţa”. Cu acest prilej, tinerii deţinuţi vor avea ocazia să se spovedească pentru primirea Sfintelor Sărbători Pascale. Vizita tinerilor deţinuţi de la PMT Craiova se încadrează într-un amplu parteneriat încheiat  între Şcoala de Arte şi Meserii  Craiova PMT  Craiova şi Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru”.