29.03.2011 – Eveniment intercultural de marcă la Târgu Jiu: Simpozion Naţional de religie pe teme interdisciplinare

Relatari

Simpozionul a început cu o slujbă de Te Deum, în Capela „Sfinţii Gheorghe şi Toma”

 
Colegiul Naţional „Spiru Haret” din Târgu-Jiu a organizat sâmbătă, 26 martie, cea de-a treia ediţie a Simpozionului Naţional „Cultura şi educaţia religioasă în contextul învăţării interdisciplinare”. Din partea Arhiepiscopiei Craiovei a participat părintele Cosmin Bălan, protoiereu al Protopopiatului Târgu Jiu Sud.
  
            Lucrările Simpozionului Naţional pe tema „Cultura şi educaţia religioasă în contextul învăţării interdisciplinare” au început printr-o slujbă de Te Deum, săvârşită în Capela „Sfinţii Gheorghe şi Toma” din cadrul şcolii, de către părinţii Cosmin Bălan şi Anghel-Nicolae Păunescu, profesor de religie la Colegiul Naţional „Spiru Haret”.
Pe lângă profesorii de religie înscrişi, au mai participat educatori, învăţători şi profesori de diferite discipline (română, istorie, chimie, fizică, bilogie, educaţie fizică, educaţie plastică), din mai multe judeţe ale ţării (Gorj, Dolj, Olt, Prahova, Ilfov, Constanţa, Galaţi, Bacău, Neamţ, Iaşi, Suceava, Maramureş, Cluj, Alba, Bihor, Arad şi Timiş). Prin comunicările susţinute s-a evidenţiat rolul şi importanţa religiei în cadrul şcolii şi culturii româneşti, în context interdisciplinar.
           
„Spiru Haret” – prima şcoală publică din Târgu Jiu
În prelegerea susţinută, părintele profesor Anghel-Nicolae Păunescu a vorbit despre rolul Colegiului Naţional „Spiru Haret” în viaţa culturală a oraşului Târgu Jiu: „Colegiul nostru are doi patroni spirituali: Consatntin Stanciovici-Brănişteanu şi Spiru Haret. Primul a fost, nu numai primul primar al oraşului Târgu-Jiu, dar şi cel dintâi director al unei şcoli publice din oraşul nostru. Prima oră de curs, ţinută vreodată într-o şcoală publică românească din Târgu-Jiu, a avut loc în data de 17 aprilie  1832, exact în Duminica Tomei. Acea modestă instituţie de învăţământ gimnazial a devenit cu timpul emblematică pentru învăţământul gorjean, Colegiul Naţional „Spiru Haret” de astăzi. De aceea au şi  fost aleşi, ca hram ai capelei Colegiului, Sfinţii Gheorghe, ocrotitorul ctitorului, şi Sfântul Apostolul Toma”. De asemenea,  Crina Chiriac, profesor de Limba Română în judeţul Iaşi, a scos în evidenţă legătura dintre religie şi literatură: „A vorbi despre literatura română înseamnă a vorbi despre religie deoarece poporul român ca neam este un popor creştin, creştinat, se ştie bine, de Sfântul Apostol Andrei, aşa cum atestă toate documentele istorice” .

La final, elevii Colegiului „Spiru Haret” au susţinut un program artistic


 
       La final, prof. dr. Gheorghe Gorun, directorul Colegiului, i-a felicitat pe participanţi pentru comunicările susţinute. Activitatea s-a încheiat printr-un program artistic, organizat de elevii şi profesorii Colegiului „Spiru Haret”.
Simpozionul Naţional „Cultura şi educaţia religioasă în contextul învăţării interdisciplinare”, aflat anul acesta la a treia ediţie, a fost iniţiat de profesorii de religie Anghel-Nicolae şi Felicia Păunescu, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, sub egida Ministerului Educaţiei, Tineretului  şi Sportului (METS), a Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Gorj şi a Casei Corpului Didactic (CCD) Gorj

Prof. Felicia Păunescu şi prof. Ion Pinţa