10.04.2011 – Întâlnire de lucru la Mănăstirea Lainici

Evenimente

IPS Părinte Irineu, alături de membrii Permanenţei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei

 
Vineri, 8 aprilie, membrii Permanenţei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, în frunte cu Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, s-au întrunit în şedinţă de lucru la Mănăstirea Lainici. Cu acest prilej au fost discutate principalele aspecte legate de organizarea slujbei de canonizare a Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici, care va avea loc pe data de 1 mai, în prezenţa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi a membrilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. La final, IPS Părinte Irineu a fost felicitat de părinţii consilieri şi protopopi cu ocazia zilei onomastice, care a avut loc marţi, 6 aprilie, de praznicul Sfântului Mucenic Irineu, Episcop de Sirmium.

– IPS Părinte a fost felicitat de părinţii consilieri şi protopopi, cu ocazia zilei onomastice