18.04.2011 – Preşcolari craioveni, împărtăşiţi cu Sfintele Taine

Evenimente

Biserica Parohiei craiovene „Adormirea Maicii Domnului” - Mântuleasa

 100 de copii, preşcolari de la Grădiniţa „Otilia Cazimir” şi elevi de la Şcoala generală „Henri Coandă”, din Craiova, au primit joi, 14 aprilie, Taina Sfintei Împărtăşanii la Biserica Parohiei craiovene „Adormirea Maicii Domnului” – Mântuleasa. Acţiunea s-a desfăşurat în cadrul unui parteneriat de colaborare existent între Parohia Mântuleasa şi cele două unităţi de învăţământ, copiii  de vârstă şcolară primind în prealabil Taina Sfintei Spovedanii. La final, copiii au primit din partea slujitorilor Sfântului Altar pacheţele cu daruri de Sfintele Paşti, constând în dulciuri, fructe şi iconiţe.
În aceeaşi zi, preșcolarii de la Grădinița Nr. 51, din cartierul Craiovița Nouă, au fost împărtăşiţi de părintele Adrian Sprâncenatu, preot slujitor la Paraclisul mitropolitan „Sfântul Gheorghe Vechi”. Cu acest prilej, le-au fost oferite copiilor iconițe și dulciuri.