03.05.2011 – Congresul Tinerilor Creştin Ortodocşi, Ediţia a VIII-a

Relatari

Congresul Tinerilor Creştin Ortodocşi, Ediţia a VIII-a

 
„Biroul de catehizare a tinerilor” din cadrul Arhiepiscopiei Craiovei, împreună cu Fundaţia „Cuvântul care zideşte”, cu cele şase Protoierii din cuprinsul eparhiei (Craiova Sud, Craiova Nord, Târgu Jiu Sud, Târgu Jiu Nord, Târgu Cărbuneşti şi Băileşti), cu Mănăstirea „Sfânta Treime” şi Parohia Strâmba Jiu din judeţul Gorj, organizează în perioada 6 – 8 mai a VIII-a Ediţie a „Congresului Tinerilor Creştini Ortodocşi din Arhiepiscopia Craiovei”. Evenimentul se va desfăşura cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. La această activitate vor lua parte: 42 de tineri – reprezentanţi ai grupurilor parohiale de tineret din cuprinsul Arhiepiscopiei, 18 tineri participanţi la faza finală a Festivalului de oratorie creştină „Sfântul Ioan Gură de Aur”, 40 de tineri din Parohia Strâmba Jiu şi şase tineri, finalişti ai fazelor pe protoierie la Concursului naţional „Copilul în familie”. Fiecare grup de tineri va fi coordonat de un preot responsabil cu catehizarea parohială în protoieria din care face parte.
Tema întâlnirii de anul acesta este „Familia – ieri, azi şi mâine”. Astfel, în prima zi a întâlnirii, vineri, 6 mai, la Mănăstirea „Sfânta Treime”, părintele Nicolae Tănase, preot în Parohia Valea Plopului, va ţine un cuvânt despre necesităţile şi încercările întâlnite în fiecare zi în familie creştină. Sâmbătă, 7 mai, în Parohia Strâmba Jiu, IPS Părinte Irineu va binecuvânta începerea oficială a lucrărilor congresului. Înainte de prânz, părintele conf. univ dr. Picu Ocoleanu le va vorbi tinerilor pe tema: „Familia şi mântuirea în familie”. Tot în cadrul manifestării, Fundaţia „Cuvântul care zideşte” va desemna câştigătorii Festivalului de oratorie creştină „Sfântul Ioan Gură de Aur”. Ziua se va încheia cu o seară de tineret, organizată de Parohia „Strâmba Jiu”.

(Diac. Ioniţă Apostolache)