06.05.2011 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente

În Duminica a doua după Paşti, a „Femeilor Mironosite, Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi slujba de resfinţire a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, din municipiul Calafat. Cu acest prilej, va fi adusă în această seară de la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova, racla cu moaştele Sfinţilor: Serghie şi Vah, Nifon şi Tatiana, pentru a fi închinate şi cinstite de credincioşii prezenţi la eveniment.
Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea.
Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Mănăstirii Prislop din Episcopia Devei şi Hunedoarei, la invitaţia Preasfinţitului Episcop Gurie.
Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la hramul Mânăstirea Pătrunsa, în judeţul Vâlcea.