12.05.2011 – Sfântul Ioan Valahul, prăznuit la Craiova

Relatari

IPS Părinte Irineu alături de părinții slujitori, lahramul Bisericii „Sfântul Ioan Valahul” din Craiova

 
Biserica „Sfântul Ioan Valahul” din cartierul craiovean Craioviţa Nouă şi-a serbat astăzi ocrotitorul. Sute de credincioşi din oraş şi din localităţile învecinate au venit aici pentru a lua parte la Sfânta Liturghie. Slujba a fost oficiată de un sobor de preoţi, condus de părintele paroh, Ion Doran. La eveniment a fost prezent şi Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, care a rostit un cuvânt de învăţătură. „Sfântul Ioan Valahul este mijlocitorul nostru înaintea lui Dumnezeu. Din viaţa sa aflăm că a suferit închisoare şi moarte pentru numele Mântuitorului Hristos. A înfruntat cu îndrăzneală ispita şi şi-a păstrat trupul neîntinat, oferindu-l prin moarte mucenicească lui Dumnezeu, ca o prescură binecuvântată şi sfântă. Prin jertfa sa, Sfântul Ioan din Valahia, şi-a înscris numele în ceruri şi de acolo se roagă pentru mântuirea sufletelor noastre. Dumnezeu l-a rânduit să fie ocrotitorul acestui sfânt locaş şi model pentru noi, cei care serbăm astăzi ziua naşterii sale în ceruri”, a conchis Înalt Preasfinția Sa.

IPS Părinte Irineu a vorbit despre modelul de curăție și sfințenie, oferit de Sfântul Ioan Valahul


            Biserica „Sfântul Ioan Valahul” din Craiova a fost temeluită la data de 21 noiembrie 1999, de înalt preasfinţitul mitropolit Nestor Vornicescu al Olteniei. Lucrările au început în data de 1 martie 2000, prima Sfântă Liturghie fiind săvârşită două luni mai târziu, de praznicul Învierii Domnului.