20.05.2011 – Atelier de lucru în domeniul asistenţei sociale, Tismana

Relatari

Sesiune de formare în domeniul asistenţei sociale, la Tismana

Mănăstirea Tismana a găzduit în perioada 16 – 19 mai un atelier de lucru în domeniul planificarii strategice, organizat de Patriarhia Română, Federaţia Filantropia şi Federaţia Internaţională de Caritate Creştin Ortodoxă, prin Sectorul Social al Arhiepiscopiei Craiovei. La acest eveniment au participat mai mulţi specialişti în activităţile sociale şi preoţi din județele Dolj şi Gorj care implementează la nivel de parohiilor proiecte cu caracter social. Activitatea, finanţată din fonduri europene, se înscrie în Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU) 2007-2013.
Cu privire la scopul şi importanţa întâlnirii, Sorin Boboc, coordonator regional in cadrul proiectului, a spus: „În această perioadă Arhiepiscopia Craiovei se află într-un plin proces de planificare strategică participativă în domeniul social. Pe parcursul celor patru zile ne-am întâlnit aici, la Tismana, cu preoţi din judeţele Dolj şi Gorj şi cu specialişti din domeniul social de pe cuprinsul eparhiei pentru a definitiva analiza punctelor tari şi a punctelor slabe din cadrul  activităţii noastre comune şi pentru a pune la punct viziunea şi misiunea, pe care trebuie să le avem vis a vis de implementarea serviciilor sociale în comunitate”.
 

(Diac. Ioniţă Apostolache)