27.05.2011 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente

În Duminica a VI-a după Sfintele Paşti, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, va săvărşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii din Parohia Giurgiţa, judeţul Dolj.
            Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji împreună cu un Înalt Preasfinţitul Daniel, Mitropolit de Kaessariani, Vyron şi Ymittos, şi cu Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, la Biserica din Ocnele Mari. La slujbă vor fi aduse şi moaştele Sfintei Muceniţe Varvara.
Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va oficia Sfânta Liturghie la altarul Bisericii Mănăstirii Topolniţa, din judeţul Mehedinţi, cu prilejul întrunirii anuale a tinerilor creştini ortodocşi din eparhie.
Preasfințitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților va săvârși Sfânta Liturghie în Biserica „Sfântul Vasile cel Mare” din municipiul Caracal.