30.05.2011 – Mitropolit de Kaessariani s-a întâlnit cu IPS Irineu

Evenimente

Tismana

 
       Programul vizitei Înalt Peasfinţitului Daniel, Mitropolit de Kaessariani, Vyron şi Ymittos-Grecia, în Mitropolia Olteniei a cuprins şi două întâlniri cu IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, desfășurate în  două mănăstiri de renume din Oltenia: Tismana (vineri, 27 mai) şi Polovragi (sâmbătă, 28 mai). Discuţiile purtate între cei doi arhierei au reliefat bunele relaţii dintre cele două Biserici Ortodoxe şi necesitatea intensificării legăturilor frăţeşti și vizitelor reciproce. Amintim că ierarhul grec a efectuat în perioada 23 – 30 mai o vizită în Eparhia Râmnicului, la invitaţia Inalt Preasfinţitului Arhiepiscop Gherasim şi a Preasfinţitului, Episcop Vicar Emilian Lovişteanul. Cu acest prilej au fost aduse din Grecia spre cinstire şi închinare moaştele Sfintei Muceniţe Varvara.

(Gheorghe Cioiu)