02.06.2011 – „Ziua copilului născut şi nenăscut”, la Târgu Jiu

Relatari


Manifestare


Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi (ASCOR), Filiala „Sfântul Irodion” din Târgu Jiu, au organizat ieri mai multe manifestări dedicate „Zilei copilului născut şi nenăscut”. Programul a fost deschis prin conferinţa „Viaţa e un dar, bucuria sunt copiii”, susţinută de preoţii Cosmin Bălan, Sorin Bora şi Nicolae Chivulescu, în sala de festivităţi a Facultăţii de Drept din Târgu Jiu. De aici, participanţii s-au îndreptat spre Biserica „Sfinţii Arhangheli” unde a fost săvârşit Acatistul Sfântului Stelian, ocrotitorul copiilor. Manifestările au luat sfârşit în Piaţa Prefecturii, când studenţii ascorişti au prins câte o lumânare în „crucea de lumânări aprinse în memoria copiilor nenăscuţi”.
Răzvan Merei, preşedintele  ASCOR Târgu Jiu, a mărturisit că activităţile organizate în data de 1 iunie, cu ocazia „zilei copilului”, sunt menite să tragă un semnal de alarmă asupra protejării celor mici. „Este deja o tradiţie să organizăm astfel de manifestări cu ocazia zilei copilului. Gândurile noastre se îndreaptă şi către bebeluşii nenăscuţi, pentru care ne rugăm Bunului Dumnezeu şi aprindem lumânări. Într-o lume secularizată singura şansă de redobândire a adevăratelor valori este educaţia copiilor noştri. Ei trebuie protejaţi şi iubiţi pentru că au nevoie de fiecare mângâiere. Domnul Iisus Hristos ne-a spus că dacă nu vom fi asemenea pruncilor nu vom putea intra în Împărăţia Cerurilor”.
(Diac. Ioniţă Apostolache)