22.06.2011 – Discuţii pe marginea Statutului CAR, la Tismana: Sinoadele Mitropoliilor Olteniei şi Banatului, reunite în şedinţă de lucru

Relatari
 


Membrii celor două sinoade mitropolitane


 
Membrii sinoadelor mitropolitane din Oltenia şi Banat s-au reunit marţi la Mănăstirea Tismana pentru a dezbate Statutul de Organizare şi Funcţionare al Casei de Ajutor Reciproc (CAR), pentru clericii şi credincioşii din cuprinsul Patriarhiei Române. Cu acest prilej s-au discutat şi diverse probleme de ordin administrativ, pastoral sau misionar. 

 


Discuţiile au avut ca subiect central problema Statutului de organizare al CAR


 
Sinoadele reunite ale Mitropoliilor Olteniei şi Banatului s-au reunit marţi, 21 iunie, la Mănăstirea Tismana. Au fost prezenţi: Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, Înalt Preasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Nicodim Gorjeanul, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Paisie Lugojeanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.
IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, a evidenţiat scopul acestei întâlniri într-un interviu acordat pentru postul de televiziune Trinitas: „În urmă cu ceva timp, la Sfântul Sinod s-a prezentat în detaliu un proiect de statut pentru organizarea şi funcţionarea Casei de Ajutor Reciproc, fiind direcţionat către toate sinoadele mitropolitane în scopul sprijinirii clericilor şi credincioşilor din Patriarhia Română. Ne-am gândit să organizăm această întâlnire aici, la Tismana, în lavra Sfântului Nicodim, pentru a găsi cele mai bune soluţii în vederea alcătuirii acestui regulament de organizare. De asemenea, am avut în vedere şi dezbaterea unor probleme din cadrul celor două Mitropolii, puse pe ordinea de zi a sinodului nostru în vederea unei mai bune desfăşurări a activităţi pe plan pastoral şi misionar. Mulţumim în primul rând Preafericitului Părinte Patriarh Daniel care a binevoit ca acest regulament al CAR-ului să fie luat în discuţie şi soluţionat în folosul clericilor şi credincioşilor noştri”. 

Diac. Ioniţă Apostolache