23.06.2011 – „Licăr de lumină” la Tismana

Evenimente

Mănăstirea Tismana

 
Mănăstirea Tismana găzduieşte începând de săptămâna aceasta tabăra de vară „Licăr de lumină”, organizată în cadrul proiectului „Alege şcoala!”. După cum ne-a precizat părintele Gheorghe Gomoi, asistent tabără, copiii sunt împărţiţi în mai multe serii şi timp de 12 săptămâni vor particia la activităţi educative, organizate în scopul prevenirii abandonului şcolar şi a violenţei juvenile. În cadrul celor trei ateliere de lucru (creaţie, pictură şi literar – religios), copiii au posibilitatea să-şi dezvolte abilităile şi talentul.
            În această perioadă, circa 4600 de copii de la mai multe parohii din întreaga ţară vor beneficia de taberele „Licăr de lumină”, organizate la Tismana, Buşteni, Miclăuşeni şi Durău. Activităţile au loc în cadrul proiectului „Alege şcoala!”, derulat de Patriarhia Română în parteneriat cu organizaţia World Vision România, în scopul prevenirii şi combaterii fenomenului de abandon şcolar şi a delicvenţei juvenile.