27.06.2011 – 660 de ostaşi craioveni s-au întors din Afganistan

Relatari

Scorpionii negrii

Vineri, 24 iunie, Sediul Batalionului 20 Infanterie din Craiova a găzduit ceremonialul militar – religios dedicat primirii celor 660 de „Scorpioni Negri”, combatanți pe frontul din Afganistan. Slujba religioasă a fost oficiată de un sobor de preoți, în frunte cu părintele Adrian Stănulică, consilier social în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei și delegat al IPS Părinte Irineu la eveniment. La finalul ceremonialului liturgic, printele Stănulică le-a transmis soldaților craioveni mesajul de bun venit al IPS Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei:
            „Am aflat cu bucurie despre întoarcerea voastră din misiunea pe care ați avut-o de îndeplinit pe frontul din Afganistan pentru păstrarea păcii, acolo unde sabia şi focul au adus multă durere şi întristare. În tot acest timp ne-am rugat Bunului Dumnezeu că va aibă în pază, să vă întărească în credinţă pentru a vă întoarce acasă sănătoşi şi nevătămaţi. De aceea, astăzi vă îmbrăţişăm cu părinteşti binecuvântări şi vă primim cu dragoste, ca pe nişte adevăraţi emisari ai păcii şi ai credinţei creştine, spre slava Sfintei noastre Biserici.
            Încălziţi fiind de iubirea Preasfintei Treimi, gândurile ne sunt purtate în această zi de mare praznic spre Înaintemergătorul Domnului Hristos, a cărui slăvită naştere o sărbătorim. El este «Glasul celui ce strigă în pustie: Gătiţi calea Domnului, drepte faceţi cărările Lui!»(Marcu 1, 3), vestitorul Mântuitorului, ambasadorul pocăinţei şi al păcii. Exemplul statorniciei sale în credinţă pătrunde adânc în inimile noastre şi ne învaţă că fără mărturisirea lui Hristos omul se pierde în deşertăciunile lumii. De aceea, ţinând cont de mandatul pe care îl aveţi de îndeplinit, trebuie să căutaţi mai întâi pacea şi dreptatea lui Dumnezeu, după cuvintele psalmistului care spune: «Fereşte-te de rău şi fă binele, caută pacea şi o urmează pe ea» pentru că «Ochii Domnului sunt spre cei drepţi şi urechile Lui spre rugăciunile lor» (Psalmul 33, 13-14). În acest sens, vă îndemn să aveţi permanent în minte modelul Sfinţilor Mucenici care, așa cum zice Sfântul Vasile cel Mare, «S-au făcut privelişte lumii, îngerilor, oamenilor; au ridicat pe cei căzuţi, au întărit pe cei şovăielnici, au făcut de două ori mai mare celor credincioşi dorinţa de mucenicie, cu toţii au înălţat un singur trofeu al credinţei în Dumnezeu şi cu toţii au fost împodobiţi cu o singură cunună, a dreptăţii lui Hristos Iisus, Domnul nostru».
            Astfel, cu ochii aţintiţi către Sfânta Cruce, purtând în inimi stindardul iubirii şi al credinţei, să nădăjduiţi către Dumnezeiasca Înviere, lucrând în fiecare zi cu frică mântuirea voastră. Numai în felul acesta vă veţi putea arăta cu adevărat păstrători și propovăduitori ai adevăratelor valori spirituale, oriunde vă veți duce”.
            Manifestarea s-a încheiat printr-o parada de defilare a celor 660 de ostaşi craioveni, veniţi de pe frontul din Afganistan.