11.07.2011 – Tabară de vară la Tismana pentru tinerii români din diaspora

Evenimente

Manastirea Tismana

40 de tineri români din Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, participă,  începând din 09 iulie şi până pe data de 16 iulie, la tabăra de vară organizată în cadrul Complexului Turistic „Sfântul Nicodim” de la Tismana. Activitatea este pusă  sub genericul „Familia creştină – bucuria firească a vieţii în Hristos”. În program este prevăzută vizitarea aşezămintelor monahale din partea de nord a Olteniei, precum şi a altor obiective, reprezentative pentru această zonă (Complexul „Brâncuşi” din Târgu Jiu, Casa memorială „Constantin Brâncuşi” de la Hobiţa, Peştera şi Cheile de la Polovragi, Muzeul „Costumului Popular” din Tismana). Tot în cadrul taberei, vor fi organizate mai multe întâlniri catehetice pe tema familiei creştine, prima dintre ele fiind programată duminica, după Sfânta Liturghie.