15.07.2011 – Simpozion naţional pe teme biblice la Tismana

Comunicate de presa

 
Academia Teologică de la Tismana împreună cu Facultatea de Teologie din Craiova organizează, cu binecuvântarea  Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, lucrările Simpozionului naţional pe tema „Importanţa textelor biblice pentru societatea contemporană”. Evenimentul, aflat anul acesta la cea de a dpua ediţie este găzduit de Mănăstirea Tismana şi va debuta luni, 18 iulie, prin cuvântul de binecuvântare al IPS Părinte Irineu. Lucrările se vor încheia în cursul zilei de marți, 19 iulie.
            Şi-au anunţat prezenţa mai mulţi profesori universitari, cercetători şi oameni de carte din întreaga ţară: acad. prof. univ. dr. Ion Dogaru, lect. univ. dr. Cristian Petcu – Director AFCN, dl. Romeo Moşoiu – consilier în cadrul Ministerului Educaţiei, pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă, pr. prof. univ. dr. Vasile Mihoc, pr. prof. univ. dr. Constantin Pătuleanu, pr. prof. univ. dr. Jan Nicolae, prof. univ. dr. Pavel Chirilă, pr. conf. univ. dr. Picu Ocoleanu, prof. univ. dr. Nicolae Turcan, pr. lect. univ. dr. Sergiu Popescu, pr. lect. univ. dr. Adrian Ivan, pr. lect. univ. dr. Ion Rizea, pr. asist. univ. dr. Stan Răzvan, lect. univ. dr. Ana Ocoleanu, asist. univ. dr. Mihai Ciurea, dl. Cătălin Mosoia, Adrian Boldişor.
            Prezentările vor fi susţinute de următorii participanţi: pr. prof. univ. dr. Constantin Pătuleanu, prof. univ. dr. Pavel Chirilă, pr. prof. univ. dr. Jan Nicolae, pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă, pr. lector univ. dr. Ion Rizea, pr. prof. univ. dr. Vasile Mihoc şi pr. conf. univ. dr. Picu Ocoleanu.