22.07.2011 – IPS Irineu va inaugura Centrul „Mitropolitul Firmilian”

Evenimente

 
Săptămâna viitoare, marți, 26 iulie, Înalt Preasfințitul Părinte Irineu va inaugura Centrul de zi pentru persoane vârstnice „Mitropolitul Firmilian”.  La eveniment sunt  invitaţi să participe reprezentanţi din partea Organismului Intermediar pentru Implementarea Programului Operaţional Regional, Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia, din partea autorităţilor publice locale, membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, angajaţi ai Asociaţiei Vasiliada, precum şi alţi reprezentanţi ai ONG-urilor cu activităţi în domeniul social din Craiova şi nu numai.
Destinat persoanelor vârstnice, Centrul de zi „Mitropolitul Firmilian” va oferi servicii sociale pentru 350 de beneficiari pe toată perioada de sustenabilitate a proiectului. Astfel, în fiecare zi, timp de opt ore, 20 de persoane vârstnice vor fi asistate şi îndrumate de personalul centrului.
     Investiţia face parte din contractul de finanţare pentru proiectul „Acces social – reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea şi echiparea centrului social de zi pentru persoane vârstnice «Mitropolitul Firmilian»”, prin Agenţia pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia, în calitate de organism intermediar şi Arhiepiscopia Craiovei.
      Recepţia la finalizarea lucrărilor a avut loc în data de 8 iulie a.c.