18.08.2011 – Ceremonial cu onoruri militare la Craiova: Mesajul IPS Irineu către soldaţii întorşi din Afganistan

Relatari

 
Soldaţii craioveni, membrii în Batalioanele 20 şi 26 Infanterie, au fost primiţi acasă miercuri, 17 august, în cadrul unei ceremonii solemne, după întoarcerea din operaţiunile de menţinerea păcii în Afganistan. Evenimentul a debutat cu o slujbă de Te Deum, oficiată de preoţii celor două garnizoane. 
Evenimentul a avut loc în curtea garnizoanei Batalionului 20 infanterie de pe strada Caracal. Soborul preoţilor militari a fost condus de părintele Adrian Stănulică, consilier social în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei şi delegat al Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu la eveniment. După strigarea apelului şi intonarea imnului naţional, au fost susţinute mai multe alocuţiuni de către reprezentanţii autorităţilor de stat şi locale.

 
„Trebuie să căutaţi mai întâi pacea şi dreptatea lui Dumnezeu”
Prin mesajul IPS Părinte Irineu, lecturat în faţa celor două garnizoane de părintele consilier Stănulică, ostaşii craioveni au fost îndemnaţi să preţuiască adevăratele valori spirituale care stau la temelia identităţii noastre naţionale: „Ţinând cont de mandatul pe care îl aveţi de îndeplinit, trebuie să căutaţi mai întâi pacea şi dreptatea lui Dumnezeu, după cuvintele psalmistului care spune: «Fereşte-te de rău şi fă binele, caută pacea şi o urmează pe ea» pentru că «Ochii Domnului sunt spre cei drepţi şi urechile Lui spre rugăciunile lor» (Psalmul 33, 13-14). În acest sens, vă îndemn să aveţi permanent în minte modelul Sfinţilor Mucenici care, așa cum zice Sfântul Vasile cel Mare, «S-au făcut privelişte lumii, îngerilor, oamenilor; au ridicat pe cei căzuţi, au întărit pe cei şovăielnici, au făcut de două ori mai mare celor credincioşi dorinţa de mucenicie, cu toţii au înălţat un singur trofeu al credinţei în Dumnezeu şi cu toţii au fost împodobiţi cu o singură cunună, a dreptăţii lui Hristos Iisus, Domnul nostru». Astfel, cu ochii aţintiţi către Sfânta Cruce, purtând în inimi stindardul iubirii şi al credinţei, să nădăjduiţi către Dumnezeiasca Înviere, lucrând în fiecare zi cu frică mântuirea voastră. Numai în felul acesta vă veţi putea arăta cu adevărat păstrători și propovăduitori ai adevăratelor valori spirituale, oriunde vă veți duce”.
Cele două Batalioane craiovene, 20 şi 26 infanterie, ocupă un loc foarte important în istoria armiei oltene. În palmaresul lor se numără participarea la mai multe misiuni pentru menţinerea păcii în zone de deflagraţie cu grad ridicat de risc, precum: Afganistan, Irak, Kosovo, Bosnia Herţegovina, Albania, Angola etc.
Cunoscuţi sub numele de Scorpionii Negrii (Batalionul 20 Infanterie) şi Scorpionii Roşii (Batalionul 26 Infanterie), soldaţii craioveni şi-au făcut de fiecare dată cu responsabilitate datoria. Pentru rezultatele deosebite obţinute în teatrele de operaţii, ostaşii au fost felicitaţi de dl. Gabriel Oprea, Ministrul Apărării Naţionale, prezent la eveniment.

Diac. Ioniţă Apostolache