23.08.2011 – Seminariştii Craioveni implicaţi în acţiuni de ecologizare

Evenimente

 
20 de elevi de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au luat parte la prima etapă a Proiectului „Tineretul implicat în activităţi de protecţie a mediului”. Activitatea a avut loc săptămâna trecută, în perioada 18-21 august, la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, în judeţul Braşov şi a fost organizată de Asociaţia Română pentru Cultură, Educaţie şi Sport (ARCES). Seminariștii craioveni, coordonați de profesorul Cristian Stăiculescu, au participat la mai multe activităţi de ecologizare şi socializare și au obţinut în final premiul pentru popularitate.
            Cu privire la scopul acestei activităţi, prof. Stăiculescu a spus: „Elevii noştri au reuşit să dea dovadă de eficiență în ceea ce privește lucrul în echipă. S-au implicat intens în problemele dezbătute în cadrul discuţiilor şi au participat la activităţile de ecologizare organizate în zonele din vecinătatea sfântului aşezământ. Lecţia a fost una extrem de utilă şi eficientă pentru fiecare în parte. Au învățat cu acest prilej că problemele ecologice au în esenţă un caracter antropologic, fiind provocate în mare măsură de om. De aceea, foarte multe dintre răspunsurile menite să soluţioneze criza ecologică actuală se regăsesc în cercetarea sufletului nostru şi nu din cercetarea economiei, biologiei, tehnologiei sau politicii”.

 (Diac. Ioniţă Apostolache)