16.09.2011 – Cursuri de calificare pentru deţinuţii craioveni

Relatari

 
Din luna iulie, Asociația „Vasiliada”, ONG patronat de Arhiepiscopia Craiovei, a început să desfășoare cursuri de formare pentru mai multe categorii de persoane aflate în dificultate.Ultimul curs de calificare din această serie a început în prima săptămână a acestei luni și este destinat persoanelor private de libertate din Penitenciarul Craiova. Cei 26 de deținuţi, care își execută pedeapsa în regim închis, se vor experimenta în cultura plantelor. Cursul se va desfășura pe parcursul a două luni de zile. La final cursanții vor primi certificate recunoscute de Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale.  
Program de formare, desfăşurat de ONG în cadrul Pnitenciarului Craiova, reprezintă o etapă importantă în proiectul “Centrele de Incluziune Socială – oportunitate pentru facilitarea participării pe piața muncii a grupurilor vulnerabile”. Cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane POSDRU (2007-2013), proiectul se desfășoară  în 8 regiuni ale țării, în perioada septembrie 2010 – august 2013 și urmărește promovarea de măsuri specifice pentru facilitarea accesului pe piața muncii al unui număr de 4.210 persoane (grupuri vulnerabile, inclusiv persoane asistate, voluntari, personal al Centrelor de Incluziune Socială).

(Sorina Stăiculescu)