16.09.2011 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente

            In Duminica după Înălţarea Sfintei Cruci, Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a bisericii din parohia Brătuia, judeţul Gorj.
            Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din parohia Cerneţi, judeţul Mehedinţi.
Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a bisericii din Parohia „Maica Domnului” Balş, judeţul Olt.
Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la biserica din Parohia Suieşti, judeţul Vâlcea.

 (Gheorghe Cioiu)