21.09.2011 – Întâlnirea naţională a membrilor Oastei Domnului, la Biserica „Postelnicu Fir”

Evenimente

 

Parohia craioveană „Postelnicu Fir” a organizat la finele săptămânii trecute, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, întâlnirea naţională a reprezantanţilor „Oastei Domnului”. Activitatea a început cu slujba Vecerniei, săvârşită sâmbătă seara de soborul părinţilor slujitori de la Postelnicu Fir. După slujbă, participanţii au ascultat cuvântul de învăţătură al părintelui paroh Mihail Dincă, au purtat discuţii şi au cântat pricesne. A doua zi, a fost săvârşită Sfânta Liturghie şi au fost trase concluziile finale ale întâlnirii.
                Cu privire la importanţa evenimentului, părintele Dincă a spus: „A devenit deja o tradiţie ca în fiecare an ostaşii Domnului din toată ţara să se întrunească la Craiova pentru a face cuvenita rugăciune şi pentru a da mulţumire Preasfintei Treime. Biserica noastră a fost de fiecare dată gazda acestui minunat eveniment. Discuţiile purtate au avut un caracter retrospectiv, evidenţiindu-se în principal activităţile desfăşiurate pe parcursul anului trecut. Totul a culminat cu slujba Sfintei Liturghii la finalul căreia mai mulţi credincioşi, membrii ai Oastei Domnului şi nu numai, au primit Taina Sfintei Împărtăşanii”.