26.09.2011 – Profesorii de religie doljeni s-au întrunit la „Renaşterea”

Relatari

 
Profesorii de religie din judeţul Dolj s-au întrunit sâmbătă, 24 septembrie, la Căminul preoţesc „Renaşterea” din Craiova, în cadrul consfătuirilor şcolare. Discuţiile au fost mediate de părintele profesor Gheorghe Pârva, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Dolj.

 
În deschiderea întâlnirii, prof. Nicoleta Liţoiu, delegat din partea Casei Corpului Didactic Dolj a prezentat diagrama cursurilor care vor fi organizate pentru profesorii de religie în anul şcolar 2011-2012. În continuare, Mariana Borloveanu, de la Fundaţia „Cuvântul care zideşte”, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, a anunţat înfiinţare noului Birou de Presă al Arhiepiscopiei Craiovei. În calitate de viitor coordonator al acestei activităţi, d-na Borloveanu i-a îndemnat pe dascălii doljeni la colaborare şi dialog pe plan mediatic. Mesajul Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a fost transmis de diac. Ioniţă Apostolache, inspector pe probleme de învăţământ, catehizare şi activităţi cu tineretul în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei. De asemenea, părintele diacon a făcut o prezentare amănunţită asupra structurii Cotidianului „Lumina”, accentuând în special partea şi rolul didactic pe care îl poate avea în cadrul pregătirii orei de religie şi în organizarea cabinetelor de specialitate. Cristina Stamatoiu, directorul executiv al Fundaţiei „Cuvântul care zideşte”, a prezentat calendarul activităţilor care vor fi organizate pe parcursul anului şcolar în curs, în colaborare cu profesorii de religie. Şedinţa s-a încheiat prin cuvântul părintelui inspector Pârva care a adus în atenţia participanţilor mai multe probleme şi comunicări transmise de ISJ Dolj.