26.09.2011 – Hramul Sfântului Antim Ivireanul, la Râmnicu Vâlcea

Evenimente

 
Credincioşii râmniceni sunt invitaţi să participe săptămâna aceasta la mai multe manifestări culturale şi religioase, închinate Sfântului Antim Ivireanul, ocrotitorul Arhiepiscopiei Râmnicului. Activităţile au început în dimineaţa zilei de duminică, 25 septembrie, atunci când un sobor format din mai mulţi arhierei, preoţi şi diaconi au oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnic. După slujbă, Centrul cultural „Sfântul Antim Ivireanul” din incinta Arhiepiscopiei Râmnicului a găzduit Festivalul religios „Grădina Maicii Domnului” şi ediţia a XII-a a expoziţiei „Monahism şi artă”, organizată de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea.
            Astăzi, 26 septembrie, are loc, în cadrul aceluiaşi centru cultural, Simpozionul Internaţional cu tema „Vocaţia mărturisitoare a Bisericii. De la Sfânta Taină a Botezului la jertfa martirică” şi lansarea cărţii „Femeia în Biserică, familie şi societate”, semnată de fostul episcop de Râmnic, Vartolomeu Stănescu. În după-amiaza aceleiaşi zile, arhiereii şi preoţii râmniceni vor primi în Catedrala chiriarhală moaştele Sfântului Grigorie de la Bistriţa.
            Lista manifestărilor va lua sfârşit mâine, 27 septembrie, în ziua prăznuirii Sfântului, prin oficierea slujbei Sfintei Liturghii în sobor de arhierei, preoţi şi diaconi.
            La aceste manifestări este prezent și Înalt Preasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei.