27.09.2011 – Praznicul Sfântului Antim Ivireanul, la Râmnic: Liturghie arhierească şi procesiune solemnă

Relatari

 
Praznicul Sfântului Ierarh Antim Ivireanul a adunat sute de credincioși la Catedrala arhiepiscopială din Râmnic. Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de arhierei, preoți și diaconi, în frunte cu Înalt Preasfinţitul Părinte Andrei Andreicuţ, Mitropolitul Clujului, Albei, Crişanei și Maramureșului.

Din soborul de ierarhi au făcut parte Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu Popa, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înalt Preasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înalt Preasfinţitul Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, Înalt Preasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul  Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul  Tulcii, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul  Europei  de  Nord, Preasfinţitul Părinte Andrei Făgărăşeanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.
            La finalul slujbei IPS Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului și IPS Părinte Irineu Popa, Mitropolitul Olteniei, au rostit câte un cuvânt de învăţătură în care au evocat personalitatea marcantă a ocrotitorului spiritual al Râmnicului, Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul.
            Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corala ,,Sfântul Antim Ivireanul,, a Catedralei Arhiepiscopale ,,Sfântul Nicolae,, , condusă de către profesorul Mariam Cristian Stroe.
            După slujbă au fost sfinţite 2 săli din Aşezământul Pastoral-Cultural „Sfântul Ierarh Calinic”, care vor fi destinate desfăşurării de simpozioane, conferinţe şi manifestări cultural-relgioase.

Procesiune solemnă în cinstea Sfântului Antim
Luni seara, în ajunul praznicului Sfântului Antim, IPS Părinte Irineu a fost primit în Catedrala arhiepiscopală din Râmnic de soborul preoţilor şi diaconilor, în frunte cu cei doi arhierei râmniceni. După Polihroniu, IPS Părinte Gherasim i-a adresat IPS Părinte Irineu Popa un cuvânt de bun venit: Rugăm pe Sfântul Martir Antim Ivireanul să dăruiască Înaltpreasfinţiei Voastre, întregii preoţimi din Arhiepiscopia şi Mitropolia Înaltpreasfinţiei Sale sănătate, bucurie şi să fie binevenit în mijlocul nostru”. A urmat slujba Vecerniei unită cu Litia de către PS Părinte Emilian Lovişteanul.

 
După slujba Vecerniei a urmat Pelerinajul cu icoana Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul pe traseul: Arhiepiscopie – Calea lui Traian – Biserica Cuvioasa Parascheva – Paraclisul Arhiepiscopal Buna Vestire – Primărie – Troiţa Sfântul Antim Ivireanul – Arhiepiscopie. Din soborul de ierarhi care a participat la procesiune au făcut parte: Înaltpreasfinţitul Părinte dr. Irineu Popa, Mitropolitul Olteniei, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.  În faţa Primăriei, unde se află Troiţa Sfântului Antim, trupa Teatrului „Ariel” din Râmnicu Vâlcea a prezentat un moment cultural inspirat din opera Sfântului Antim.
După rugăciunea închinată Sfântului, a urmat alocuţiunea Domnului Primar Romeo Rădulescu iar IPS Părinte Mitropolit Irineu. Sărbătoarea Sfântului Antim Ivireanul ne reuneşte pe toţi în jurul altarului sfânt al Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Prin Sfântul Antim Ivireanul noi arătăm chemarea noastră sfântă de a fi următori ai Mântuitorului Iisus Hristos şi de a aspira, de a dori din tot sufletul spre desăvârşire, spre îndumnezeire. Sfântul Antim Ivireanul este în sensul acesta un model de viaţă creştină autentică, de smerenie, de evlavie şi de biruinţă asupra tuturor ispitelor şi necazurilor din lumea aceasta. Mântuitorul Iisus Hristos ne spune: „Îndrăzniţi, Eu am biruit lumea.” Şi acest lucru se certifică în viaţa noastră şi probă avem pe Sfântul Antim care din fragedă copilărie a fost asuprit dar nu s-a lăsat învins, a fost chinuit dar nu s-a lăsat răpus de viaţă, dimpotrivă, ca diamantul s-a şlefuit atât de bine, că a strălucit şi a îndepărtat cu puterea credinţei sale toate necazurile şi suferinţele atât în propria viaţă cât şi a păstoriţilor săi, a spus Înaltpreasfinţia Sa.
La întoarcerea din procesiune în faţa Catedralei Arhiepiscopale pelerinii au fost întâmpinaţi de Înaltpreasfinţitul Părinte Gherasim care a rostit un cuvânt de binecuvântare mulţumind tuturor pentru participare.

Arhidiacon Ioan Liviu Găman