02.10.2011 – Praznicul „Sfântului Acoperământ” în Arhiepiscopia Craiovei: Biserica Parohiei Motru Sec a fost resfinţită

Fără categorie Relatari
Câteva sute de credincioşi au fost prezenţi sâmbătă, 1 octombrie, de praznicul Acoperământul Maicii Domnului, la resfinţirea Bisericii cu hramul „Înălţarea Domnului” din localitatea gorjeană Motru Sec. Slujba de resfinţire şi Sfânta Liturghie au fost oficiate de un sobor de preoţi şi diaconi în frunte cu Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.În cuvântul de învăţătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, IPS Părinte Mitropolit Irineu a subliniat rolul şi importanţa bisericii în viaţa creştinilor. „Deşi Dumnezeu nu poate fi cuprins de timp şi spaţiu şi cu atât mai puţin de zidurile construite de om, El vrea să locuiască împreună cu noi, aşa precum ne spune Sfânta Scriptură: „Ei vor fi poporul Meu, iar Eu voi fi Dumnezeul Lor” (Ieremia 24,7). De aceea Părintele Ceresc ne socoteşte copiii Săi şi ne primeşte în casa Sa prin Taina Sfântului Botez. Aici găsim tot ceea ce ne este de trebuinţă, atât pentru lumea cea pământească, cât şi pentru patria cerească. Zilele noastre pe pământ sunt în mâna lui Dumnezeu şi tot ceea ce realizăm aici o facem numai cu şi prin puterea Lui”. În ultima parte a cuvântului său, IPS Părinte a făcut referire la Evanghelia rânduită de Biserică spre a fi citită la Praznicul Sfântului Acoperământ (Luca 10, 38 – 42), îndemnându-i totodată pe credincioşii să aleagă, precum Maria, partea cea bună.În cadrul slujbei Sfintei Liturghii, doi tineri teologi au trăit momente de mare încărcătură duhovnicească, unice în viaţa lor. Diaconul Marian Neagoe Zamfir a fost hirotonit preot pe seama Bisericii „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Parohia Târgu Logreşti, Protoieria Târgu Cărbuneşti, iar Iustin Ştiucă a fost hirotonit întru diacon pe seama Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Plopşor, Protoieria Târgu Jiu Sud.
Evenimentul din parohia Motru Sec, comuna Padeş, a fost prilejuit de încheierea activităților de renovare şi restaurare la biserica parohială. Lucrările au fost efectuate în perioada 2009 – 2011, prin eforturile enoriaşilor în frunte cu preotul paroh Vasile Daniel Motea şi cu sprijinul autorităţilor publice locale. De altfel, pentru contribuţiile deosebite în realizarea acestei sfinte lucrări, mai multe persoane au primit Gramate de mulţumire şi apreciere din partea Mitropoliei Olteniei, iar preotul paroh a fost ridicat la rangul de iconom. Sfântul locaș a fost ridicat între anii 1877 – 1883 şi sfinţit cu binecuvântarea Episcopului Iosif al Râmnicului Noului Severin.

Gheorghe Cioiu