05.10.2011 – A fost inaugurată Biblioteca „IPS Gherasim Cristea”

Evenimente

 
Marţi, 4 octombrie 2011, în incinta Centrului Eparhial din Râmnicu Vâlcea, a avut loc inaugurarea Bibliotecii „IPS Gherasim Cristea”, situată lângă Palatul Arhiepiscopal. Clădirea ce găzduieşte Biblioteca, este fostul „Chioşc episcopal”, construit în jurul anului 1890, în timpul Episcopului Ghenadie Enăceanu în stil japonez, sub formă de pagodă, cu verande de jur împrejurul încăperii din centru care este luminată de patru ferestre. În timpul preasfinţitului Ghenadie a îndeplinit rolul de birou de lucru.
Biblioteca a fost organizată de către doamna Eleonora Grecu, fost bibliotecar la Academia Tehnică Militară din Bucureşti. Fondul de carte al bibliotecii, însumând un număr de 4500 de volume, provine din biblioteca personală a Înalt Preasfinţitului Părinte Gherasim, conţinând titluri cu caracter religios, istoric, literar, filozofic şi psihologic.
La eveniment au luat parte reprezentanţi ai autorităţilor locale, personalităţi ale lumii culturale vâlcene, preoţi şi invitaţi.

Arhid. Ioan Liviu Găman