05.10.2011 – Arhiepiscopia Craiovei ajută la conservarea patrimoniului

Comunicate de presa

Pentru informarea corectă a publicului, inclusiv a specialiştilor şi a jurnaliştilor interesaţi de proiectele derulate de Arhiepiscopia Craiovei, facem următoarele precizări:
–       Arhiepiscopia Craiovei nu are un departament propriu de implementare a proiectelor cu finanţare europeană, acest serviciu fiind asigurat de un sector privat;
–       Potrivit Legii 489/2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al Cultelor, toate cultele religioase recunoscute din România sunt de drept privat, dar de utilitate publică (art.8, alin.1). Ca atare, sunt fireşti şi îndreptăţite cererile de finanţare  în ceea ce priveşte sprijinirea de către Uniunea Europeană a proiectelor care au ca scop consolidarea şi restaurarea monumentelor istorice, în concordanţă cu valorile tradiţionale ale Olteniei;
–       Banii obţinuţi de la Uniunea Europeană sunt folosiţi conform liniilor bugetare ale proiectelor aferente;
–       Centrul de zi „Mitropolitul Firmilian“ este o investiţie menită să vină în sprijinul  persoanelor vârstnice şi face parte din contractul de finanţare pentru proiectul „Acces social – reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea şi echiparea centrului social de zi pentru persoane vârstnice «Mitropolitul Firmilian»”, proiect finanţat de Uniunea Europeană.
În acest context, informăm opinia publică din Oltenia, cât şi din restul ţării, că Arhiepiscopia Craiovei  are dreptul şi datoria de a atrage fonduri europene, în vederea restaurării şi conservării valorilor istorice şi culturale ale Olteniei, cât şi a reabilitării centrelor sociale.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI CRAIOVEI