05.10.2011 – Procesiune cu moaştele Sfinţilor Serghie şi Vah la Craiova

Evenimente

 
            Mâine  6 octombrie, începând cu ora 17.00, la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova se va săvârşi slujba Vecerniei cu Litie, urmată de o procesiune cu moaştele Sfinţilor Mari Mucenici Serghie şi Vah în jurul Sfintei Catedrale. In ziua de 7 octombrie, ziua praznicului celor doi sfinţi, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, împreună cu un sobor de preoti şi diaconi, va oficia slujba Sfintei Liturghii.         
Moaştele Sfinţilor Mari Mucenici Serghie şi Vah au fost aduse în ţara noastră de către domnitorul Neagoe Basarab şi depuse la Mănăstirea Curtea de Argeş. În anul 1949, la hotărârea Sfântului Sinod al BOR, moaştele celor doi sfinți au fost aduse la Catedrala mitropolitană Sfântul Dumitru” din Craiova, mitropolit al Olteniei fiind vrednicul de pomenire Firmilian Marin.

(Gheorghe Cioiu)