07.10.2011 – Slujiri arhiereşti in Mitropolia Olteniei

Evenimente

Mâine, 8 octombrie, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, va săvârşi, slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a Bisericii din Parohia Drăgoieni, judeţul Gorj.
Duminică, 9 octombrie, IPS Părinte Mitropolitul va săvârşi, împreună cu Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Parohia Văleni, judeţul Olt.
Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea.
Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica din Parohia Godeanu, judeţul Mehedinţi, urmând ca în după amiaza zilei să pună piatra de temelie a unei noi biserici ce se va ridica pe Calea Craiovei din Drobeta Turnu Severin.
Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Parohia Câineni II, judeţul Vâlcea.

(Gheorghe Cioiu)