10.10.2011 – Proiect multilateral pentru Liceul Teologic din Târgu Jiu

Evenimente

 
În baza unui protocol de colaborare închiat cu Colegiul Economic din oraşul Kaunas, Lituania, Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu a participat săptămâna trecută, în perioada 2-7 octombrie, la reuniunea Proiectului multilateral Comenius-Energia Verde. Activitatea a avut loc în oraşul Kaunas şi a reunit elevi şi reprezentanţi de la mai multe instituţii de învăţământ din Germania, Portugalia şi România. În cadrul întâlnirii, Elevii şi prifesorii gorjeni, 11 la număr (8 elevi şi 3 cadre didactice) au dezbătut mai multe subiecte de interes general, legate de mediu, poluare sau energia regerabilă. De asemenea, s-a avut în vedere şi perfecţionarea competenţelor lingvistice în limba engleză, socializarea elevilor şi lucrul în echipă ca oportunitate de a descoperi lucruri ce ne apropie şi ne unesc.
Ultima întâlnire din proiect va avea loc în Portugalia, în perioada 18-23 martie 2012.

(Diac. Ioniţă Apostolache)