11.10.2011 – Concursul „Lăudaţi pe Domnul“ în Mitropolia Olteniei

Evenimente

Faza mitropolitană a Concursului naţional de muzică eclesială „Lăudaţi pe Domnul” va avea loc astăzi, 11 octombrie, la Râmnicu Vâlcea. Vor participa corurile mixte ale liceelor de artă din Râmnicu Vâlcea şi Turnu Severin. Evenimentul va fi găzduit de Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnic. Din juriu vor face parte: pr. prof. univ. dr. Vasile Grăjdian, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Sibiu, arhid. prof. dr. Răzvan Ştefan, profesor de muzică bisericească la Seminarul Teologic „Radu Vodă” din Bucureşti, şi prof. dr. Lăcrămioara Pauluic, de la Liceul de Muzică „Dinu Lipati” din Bucureşti. Formaţia câştigătoare va reprezenta Mitropolia Olteniei la faza finală a concursului de la Palatul Patriarhiei Române din Bucureşti, în data de 26 octombrie.